Terminų, susijusių su Bitcoin virtualia valiuta, apžvalga

Informacijos trūkumas arba klaidingas jos pateikimas – dažniausia ir didžiausia problema, su kuria susiduria vartotojai, atsiradus technologinėms naujovėms. Paprastai inovatyvios idėjos yra sukuriamos siaurame žmonių, išmanančių savo veiklos sritį, rate. Tie žmonės puikiai suvokia naujos technologijos veikimo principus bei supranta jai taikomų terminų reikšmes, tačiau ar tai būtų galima pasakyti apie paprastą vartotoją?
Pagrindinė vartotojo problema yra klaidingas naujų terminų supratimas, kuris atsiranda neteisingai interpretuojant terminus ir juos verčiant iš vienos kalbos į kitą. Ne išimtis ir prieš kelerius metus atsiradusi bei greitą augimo pagreitį įgavusi kriptovaliutų rinka, kuri mūsų visuomenei pasiūlė vis labiau populiarėjančią virtualią Bitcoin valiutą.
Atsižvelgiant į tai, kaip dažnai žmonės neteisingai įvardina Bitcoin valiutos pavadinimą ir naudoja tokius išsireiškimus, kaip bitkoin, bitkoinai, bitkontai, bitkountai, bitkauntai, šiuo įrašu norėtume išsklaidyti visus neaiškumus.

Pagrindinių terminų, susijusių su Bitcoin virtualia valiuta ir jos alternatyvomis, apžvalga bei reikšmės:

Bitkoinas (angl. Bitcoin, BTC) – tai pirmoji laisva, virtuali ir decentralizuota valiuta, kurios kainos pokyčius lemia rinkos paklausos ir pasiūlos balansas.
Virtuali valiuta (angl. virtual currency ) arba kriptovaliuta (angl. Crypto-currency) – skaitmeniniai pinigai, kurie yra sukuriami atliekant sudėtingus matematinius skaičiavimus pasitelkiant kompiuterio resursus. Virtualios valiutos nereguliuoja bankai ar finansinės institucijos.
Bitcoin piniginė (angl. bitcoin wallet) – skaitmeninė piniginė, kurioje laikomos sukauptos Bitcoin virtualios valiutos lėšos, sąskaitos ir jų raktai. Galimi trys Bitcoin piniginės variantai: programinė, mobilioji ar internetinė.
Privatus raktas (angl. private key) ir viešas raktas (angl. public key) – tai skaitmeninių raktų pora, naudojama užšifruoti ir iššifruoti informaciją, kad ji būtu saugiai persiųsta tarp vartotojų. Informacijos autentiškumas yra užtikrinamas skaitmeniniu privačiu raktu, o duomenų originalumo patikrinimas galimas tik su tuo susietu viešuoju raktu.
P2P tinklo protokolas (angl. peer-to-peer) – modelis, įgalinantis tiesioginį valiutos apsikeitimą tarp vartotojų be tarpininko įsikišimo.
Blokų grandinė (angl. Blockchain) – vieša ir visiems prieinama duomenų bazė, registruojanti visus virtualios valiutos sandorius, kurios tinklo mazguose galima patikrinti visus Bitcoin pervedimus atliktus tarp vartotojų.
Bitcoin adresas (angl. bitcoin address) – Bitcoin valiutos, saugomos skaitmeninėje piniginėje, sąskaitos numeris. Kurį sudaro skaitmenų ir raidžių mišinys, prasidedantis skaičiumi 1 ar 3.
Transakcija arba sandoris (angl. transaction) – tai kriptografišku parašu patvirtintas Bitcoin valiutos pavedimo, iš vieno vartotojo pas kitą, įrašas. Kiekviena transakcija kuria atskirus blokus (angl. block), kurie formuoja blokų grandinę.
Dogecoin (XDG) ir Litecoin (LTC) – Bitcoin virtualios valiutos alternatyvos, veikiančios panašiu principu. Tačiau neturinčios tokio pasisekimo ir populiarumo.